زیر ساخت شبکه های فیبر نوری

زیر ساخت شبکه های فیبر نوری اکتیو و پسیو

با روند پر سرعت تکنولوژی زیر ساخت شبکه های فیبر نوری، به منظوررفع نیاز پهنای باند گسترده، سرعت بیشتر و استفاده بهتر از فیبر های نوری، معماری های شبکه ها و اینترنت های FTTH یا فیبر به خانه با سرعت بسیار بالایی در حال گسترش بوده است.شرکت فاراد رایانه پرداز در این مقاله سعی دارد شما را با  دو  تکنولوژی و روش اصلی برای استفاده از  شبکه های FTTH آشنا کند :

شبکه نوری اکتیو (AON) و شبکه نوری پسیو (PON).

ابتدا تعریفی از شبکه فیبر نوری اکتیو در زیرساخت شبکه فیبر نوری برای شما شرح می دهیم.

شبکه نوری اکتیو چیست

شبکه نوری اکتیو در حقیقت زیر مجموعه ای از اکتیو شبکه است. زیرساخت شبکه های فیبر نوری و شبکه های نوری اکتیو معمولا از قطعات و تجهیزات شبکه ای الکتریکی نظیر روتر یا سوئیچ شبکه استفاده می کنند، تا بتوانند از این طریق توضیع سیگنالها را مدیریت کرده و آنها را به افراد یا مشتریان خاص خود برسانند. این سوئیچ به روش های مختلفی باز و بسته می شوند تا سیگنال های ورودی و خروجی را به مکان مناسب برساند. مشتریان می توانند یک فیبر اختصاصی برای خانه خود راه اندازی کنند، اما این کار به فیبر های زیادی نیاز خواهد داشت.

زیر ساخت شبکه های فیبر نوری

 

شبکه نوری پسیو چیست

برخلاف شبکه های AON یا شبکه نوری اکتیو، شبکه های PON یا نوری پسیو از تجهیزات برقی و سوئیچی استفاده نمی کنند، و به جای آن از اسپلیتر های فیبر نوری برای هدایت سیگنال های ترافیکی حاولی طول موج های خاص استفاده می کند.

اسپلیتر های نوری می توانند سیگنال های نوری را هنگامی که وارد شبکه می شوند دریافت و تقسیم کنند. نکته ای که باید در زیر ساخت شبکه های فیبر نوری به آن توجه کرد این است که در این نوع شبکه ها نیز تا حد بسیار کمی از تجهیزات و لوازمات برقی استفاده می شود.تنها در منبع سیگنال و جایگاه های دریافت سیگنال استفاده می شود. معمولا شبکه نوری پسیو می تواند سیگنال ها را میان 16، 32 و 64 مشتری تقسیم کند.

زیر ساخت شبکه های فیبر نوری

تفاوت های شبکه های نوری اکتیو و پسیو

یکی از تفاوت های اصلی دو زیر مجموعه ی اکتیو شبکه (active network) و پسیو شبکه (passive network)، میزان و نوع استفاده آنها از قطعات و تجهیزات برقی است. اما تنها تفاوت این دو شبکه نیست. از دیگر تفاوت های این دو موضوع در ادامه توضیح داده می شود:

  • توزیع سیگنال

در زیر ساخت شبکه های فیبر نوری اکتیو مشترکان دارای یک رشته فیبر نوری مجزا و اختصاصی می باشند. بطوری که هر کاربر پهنای باند اختصاصی دریافت می کند که  این پهنای باند با دیگران به اشتراک گذاشته نمی شود.

این موضوع بگونه ای است که در زیر ساخت شبکه های  فیبر نوری PON یا نوری پسیو، کاربران رشته های فیبر نوری را برای بخشی از شبکه به اشتراک می گذارند. همچنین این تفاوت های ساختاری در شبکه نوری اکتیو و پسیو، باعث به وجود آمدن نتایج متفاوت می شود. برای مثال، در صورتی که مشکلی در یک شبکه ی پسیو به وجود بیاید، پیدا کردن منبع این مشکل دشوار خواهد بود، درحالی که در یک شبکه نوری اکتیو این مشکل وجود نخواهد داشت.

  • تجهیزات

شبکه نوری اکتیو با استفاده از تجهیزات شبکه ای سیگنال های نوری را منتقل می کنند، درحالی که در شبکه ی زیر شاخه ی پسیو شبکه، یعنی شبکه  یا PON نوری پسیو، هیچگونه وسیله الکتریکی در هدایت سیگنال ها، به جز در دو سر انتهایی آنها وجود ندارد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد امنیت شبکه روی لینک کلیک نمائید

زیر ساخت شبکه های فیبر نوری
 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید 

instagram 

9907  791  0913   – 0817  026  0914